Till Klimatriksdagens deltagare och ett stort tack för den mängd fina motioner politikerna får!
KÄRNKRAFTINDUSTRIN LOBBAR FÖR ATT FÖRHINDRA UTBYGGNAD AV FÖRNYELSEBAR ENERGI !
VI VÄNTAR INTE TILLS DET ÄR FÖRSENT !
El-priset är lågt. Sverige producerar för mycket el till den nordiska el-börsen. Kärnkrafts-el och förnybar el säljs till el-börsen. Kärnkraftverken gör knappast någon vinst.
Flera kärnkraftverk går med förlust. Kärnkraftindustrin har redan lämnat in en ansökan till regeringen om att få stänga Oskarshamn 1 .?Det går även knackigt för förnyelsebart.
Regeringen har låtit kärnkraftverken slippa betala för kärnavfallsförvaret fullt ut. De slipper också till stor del undan om en kärnkraftolycka sker.
Om vi lyckas få politikerna att höja den rörliga produktionsskatten med 10 öre/KWh el, kommer kärnkraftsägarna att stänga alla dem som kommer att gå med förlust, när driftkostnaderna blir högre än intäkterna.
Kärnkraftverken är en ekonomisk stoppkloss som förhindrar en snabb omställning till en förnybar och renare värld.
När vi lyckats få kärnkraftsägarna att stänga kärnkraftverken, kommer alla investeringar i energieffektivisering och förnybar energi att bli lönsamma.
Samtidigt ska vi kräva att våra EU-politiker sätter en produktionsskatt per liter olja från oljekällorna, och per kg kol som tas upp ur kolgruvorna i Europa.
STÖD MOTION NR. 4 FRÅN FOLKKAMPANJEN MOT KÄRNKRAFT-KÄRNVAPEN: http://klimatriksdag2014.se/motion4/
OCH KÄMPA ÄVEN FÖR EN ÖKAD RÖRLIG PRODUKTIONSSKATT!
Den 6 juni 2014, Evelund Gård, Vikbolandet, Norrköpings kommun.
Britta Kahanpää, ekologisk lantbrukare och kärnavfallsgranskare .
Ps! Läs gärna Gunnar Lindgrens artiklar på nätet om utsläpp och klimatpåverkan från svenska kärnkraftverk, och Folkkampanjen mot Kärnkraft-Kärnvapens hemsida:
http://folkkampanjen.se/?p=434#more-434