Uttalande från årsmöte med Folkkampanjen mot Kärnkraft-Kärnvapen:

Avveckla kärnkraften skyndsamt!

FMKK:s årsmöte uppmanar Miljöpartiet och Vänsterpartiet att inte lyssna till krafter inom det andra regeringspartiet respektive de interna kärnkraftsromantikerna.

Fyra partier i Sverige har en hedersam avvecklingsgrund i linje 3 i folkomröstningen 1980. Det är Centerpartiet, Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet.

C och KD har gjort en helomvändning och är nu hopplöst förlorade som nyliberala kärnkraftshökar som inte ens skulle platsa i M:s linje 1.

MP existerade inte 1980 men har ändå sin grund i linje 3 som förordade en snabb avveckling av kärnkraften och en utbyggnad av alternativen.

V var en ledande kraft bakom linje 3 som knappt förlorade mot socialdemokraternas linje 2, avveckling i takt med utbyggnad av alternativen.

Alla var dock överens om att den farliga kärnkraften skulle vara avvecklad 2010.

FMKK, som samlar medlemmar ur alla partier och som också har sin grund i kärnkraftsomröstningen, ser med oro hur hela den politiska sfären nu håller på att överge de löften som gavs i samband med folkomröstningen. Detta sker samtidigt som kärnkraften avvecklar sig själv på grund av olönsamhet och ökade säkerhetskrav efter haverier med oöverskådliga konsekvenser.

Kärnkraften måste avvecklas skyndsamt. En förlängning hindrar utvecklingen av alternativ och ökar risken för dödliga haverier. Dessutom ökar trycket på en avfallshantering som ännu inte kommit i närheten av en säker lösning.

Stockholm den 10 april 2016

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.