Sundsvall Lörd. 9 maj kl 14,00
FÖREDRAG med BILDVISNING Evenemang på facebook
samt UTSTÄLLNING
Plats: Mittuniversitetet Sal: L111.
Alla hälsas hjärtligt välkomna!
Om tystnaden, om helvetet som drabbat miljoner människor och om läget i dag vid de havererade kärnkraftverken handlar Gösta Elmquists föreläsning: I KATASTROFENS SKUGGA – VARFÖR DENNA TYSTNAD?
Gösta Elmquist, författare och journalist, har följt kärnkraftsfrågan sedan olyckan i Fukushima 2011. Genom reportageresor till Fukushima, Vitryssland, Tjernobyl i Ukraina och de mest utsatta områdena i Sverige har han tillsammans med kollegan Bo Levin granskat situationen efter kärnkraftshaverierna.
I en av de mest genomarbetade böckerna som publicerats om kärnkraftssituationen i världen, Kärnkraft – himmel och helvete, rapporterar de om obehagliga fakta som myndigheter och företag i det längsta försökt att mörka.
Varför är det så tyst?
Varför påstår vissa experter att det dog 28 personer i Tjernobylolyckan medan andra hävdar att siffran är 985 000? Varför berättade regeringen i Japan aldrig att 30 miljoner-staden Tokyo var direkt hotad av nedfallet från Fukushima? Varför kallar Hans Blix, en av de mäktigaste förespråkarna för kärnkraft, sina motståndare för religiöst troende? Varför tror världens politiker att IAEA som skapats av kärnkraftsnationerna är pålitligt och neutralt?
Om tystnaden, om helvetet som drabbat miljoner människor och om läget i dag vid de havererade kärnkraftverken handlar Gösta Elmquists föreläsning ”I katastrofens skugga – Varför denna tystnad?”
UTSTÄLLNING: ETT EXTREMT DYRT OCH LIVSFARLIG SÄTT ATT VÄRMA VATTEN – Skärmutställning om kärnkraftens risker och alternativ energi.
ALLA HÄLSAS HJÄRTLIGT VÄLKOMNA!
Arrangörer:
Kvinnor för fred, Folkkampanjen mot kärnkraft-kärnvapen, C, Mp, V, Fi, Grön ungdom, Naturskyddsföreningen Sundsvall-Timrå, Kulturföreningen Tidsspegeln, Föreningen Kvinnominne och SV- Studieförbundet Vuxenskolan,
Kontakt:
Måna Wibron: v. ordf. Folkkampanjen mot kärnkraft-kärnvapen, Tel. 0691- 611 98 mob. 076- 28 33 454
Hjördis Johansson: kontaktperson Kvinnor för fred, Sundsvall Tel. 060- 17 42 42
Parkering:
För dig som åker bil finns det parkering på norra sidan Selångersån alldeles väster om Sporthallen och då är det bara att gå över bron och sedan gå till vänster, så kommer man direkt sal L 111 i hus L.
Handikappparkering finns inne på själva Campusområdet och då kan man gå in från Stora porten på hus L.
Anmäl dig gärna på facebook och bjud in dina vänner
Affisch pdf: Affisch 9 maj
Om Föreläsningen pdf: Presentation
Läs mer pdf:Läs mer