Kontaktpersoner/grupper

SVERIGE

KANSLIET
Stockholm
Tegelviksgatan 40
116 41 Stockholm
08-84 14 90

Bollnäs
Ingeborg Hellberg
Brånvägen 6
821 34 Bollnäs
0278-165 82
ingeborg.hellberg@gmail.com

Lise-Lotte Öhlén
info@lisom.se

Borlänge
Ingegerd Kjellberg
Faluvägen 120
784 73 Borlänge
0243-22 32 90

Flen
Anna-Greta Segerberg
0157-511 48
sorterasmart@gmail.com

Gävle
Mauritz Glaumann
070-545 42 38
mga@hig.se

Inga Michaeli
Nedre Arbetshusgatan 77
802 51 Gävle
070-6785379

Göteborg
Isak Parkman
Saturnusgatan 2,
415 20 Göteborg
076-83 40 666
isakparkman@hotmail.com

Lära för fred,
Samarbetsorganisationen nätverket Fridsam
Yrkesgrupperna mot kärnvapen för fred:

Karin Utas Carlsson
Ahrenbergsgatan 4 C, 416 73 Göteborg
0760-30 86 00
karin.utas.carlsson@telia.com

Härnösand
Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken:
Eva Goes
Södersundsv.48
871 65 Härnösand
0611-217 03, 070-6710351

Peter Ericson
076-3932586

Hörby
Hans Modig Velander,
Rektorsgatan 14A. 242 32 Hörby
Mob. 072-5065008 eller 070-8721173
Hans@gripstorp.se

Jönköping
Thordis Samuelsson
Eklundshov
555 94 Jönköping
036-37 96 20

Kalmar
Mike Waxman
2 Systrars väg 7 C,
393 57 Kalmar
073-32 31 435
peace@telia.com

Kista
Annika Carlsson
08-7509671, 070-4350953
annikaborje@yahoo.se

Kiruna
Kvinnor för fred:
Gun-Britt Mäkitalo:
gbmakitalo@gmail.com

Marianne Maagard:
Marianne@maagaard.se

Edla Lantto: 073-0509443
lona Riez: +46-738335301, Ilo.rz.mz@t-online.de

Laholm
Susanne Gerstenberg
Smedjegatan 3
312 30 Laholm
0430-129 30

Lindesberg
Rainer Quilitizsch
Skogalundsv 22A,
71131 Lindesberg
0581-16217, 073-9043990
rainerq@tele2.se

Lund
Joakim Månsson Bengtsson
076-028 75 47

Svenska kvinnors vänsterförbund:
Bodil Nilsson
Törnsångarev 32;
247 35 Södra Sandby
046-18 99 19
Bodil.nilsson32@telia.com,

Norrköping
Britta Kahanpää
Stegeborg
610 30 Vikbolandet
0125-510 90, 0768-993447

Näsåker
Nämforsens Kvinnominne:
Lo Högberg
Tel: 0622-30090, 070-3681974

Oskarshamn
Kurt Olof Carlsson
Kungsgatan 9
572 30 Oskarshamn
0491-10176

Ovanåker
Birgitta Ohlsson
Viken 101
822 91 Alfta
0271-170 27

Robertsfors
Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken:
Elisabeth Holmström, Långsjön 10, 915 91 Robertsfors
tel: 070-335 96 30
eh@kvarken.se

Skarpnäck
Birgitta Råstander
Vinggatan. 14
128 36 Skarpnäck
birgitta.rastander@hotmail.com

Skara
Malin Larsson
a6mallar@yahoo.com

Skellefteå
Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken:

Jan-Erik Engman
N Yttervik 135
931 91 Skellefteå
0703-79 52 17
jan-erik.engman@telia.com

Stockholm
Delphi Glenn
Eriksdalsgatan 42
118 59 Stockholm
013-101 01 27
delphilala@hotmail.se

Roland von Malmborg
08-717 15 88, 0730-22 43 55

Jan Strömdahl
Söder Mälarstrand 212
118 25 Stockholm
jfstromdahl@gmail.com
070-438 88 41

Aktionsgruppen Nej till NATO:
Staffan Ekbom
Bragevägen 10,
11424 Stockholm
070-722 76 22
ekbom.staffan@gmail.com

Klimataktion:
Inger Raaby
Luxgatan 13, 112 62 Stockholm
073-020 99 09
i.s.raaby@gmail.com

Kvinnor för fred:
Sylvia Rönn
076-11 79 727
kff@telia.com

Rosie Björkman
073-93 30 777
rosakraxa@hotmail.com

Sveriges Fredsråd
Agneta Norberg
070-3045179
lappland.norberg@gmail.com

Sundsvall
Folkkampanjens lokalgrupp och
Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken:
Lena Dahlin Klaar
073-02 54 496

Måna Wibron
Gullvivev 20
861 13  Stöde
076-28 33 454
folkkampanjen.sundsvall@gmail.com

Ulf Gustafsson
073-0720472
ulf414@hotmail.com

Trollhättan
Föreningen Soluppgången
Lena Eriksson
soluppgången@yahoo.se

Uddevalla/ Södra Bohuslän
Berit Palmdahl
berit.palmdahl@telia.com

Umeå
Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken:
Erik Danielsson
erdan66@hotmail.com
070-33 899 13

Anitha Lindberg
anitha.lindberg@bredband.net
090-13 99 82
0730-3124 31

Uppsala
Eva Linderoth
Swedenborsgatan 11
753 34 Uppsala
018-21 89 18

Vimmerby
Krister Segergren
segergren@yahoo.se

Värmland mot kärnkraft:
Liv Jofjell
hemsida  facebook
folkkampanjen.karlstad@gmail.com

Örnsköldsvik
Birgitha Landfors
Angsta 210
841 95 Arnäsvall
birgithalandfors@live.se

Österby bruk
Internationella kvinnoförbundet för fred och frihet:
Kirsti Kolthoff
070-24 48913
kirsti.kolthoff@spray.se

Östersund
Diana Fernlund
Borgvik 770
830 24 Oviken
diana.fernlund@telia.com
0643-104 84
070-333 90 93

ÖVRIGA LÄNDER
FINLAND
Helsingfors
Kvinnor mot atomkraft
Ulla Klötzer: +358-9-810167, + 358-50-5690967
ullaklotzer@yahoo.com

Pyhäjoki
Ida:
idreaido@riseup.net
idreaido.blogg.se kategori: Hanhikiviudden

STORBRITTANIEN
Joe Priestly: 07714865447
joseph.samuel.priestly@gmail.com
Hannah Sissons
hannahrsissons@gmail.com

TYSKLAND
Mainz:

Ilona Riez: +49-170.9611853Ilo.rz.mz@t-online.de

KOM MED I ARBETET MOT KÄRNKRAFT OCH KÄRNVAPEN- BLI KONTAKTPERSON!  

Folkkampanjen mot kärnkraft och kärnvapen vill nu samla motståndet mot kärnkraft och kärnvapen  över hela landet, både enskilda och organisationer. Vi söker därför fler kontaktpersoner över hela landet!
Idag har Folkkampanjen kontaktpersoner på drygt 30 platser över hela landet men vi behöver bli ännu fler!
Målet är att alla orter ska ha minst en lokal kontaktperson så att vi snabbt kan nå ut med information om arrangemang och andra viktiga händelser.
LÄS MER: http://folkkampanjen.se/?page_id=1101

Nedan finner du info och material för lokalgrupper och andra intresserade:

FOLKKAMPANJENS LÄSTIPS med artiklar, böcker och filmade seminarier om kärnkraft, kärnvapen och Nato hittar du här: http://folkkampanjen.se/?page_id=505

FOLKKAMPANJENS NYA BROSCHYR: Det är du som väljer- argument mot kärnkraft, Folkkampanjen mot kärnkraft-kärnvapen och Miljörörelsens kärnavfallssekretariat.

http://folkkampanjen.se/wp-content/uploads/201404/Det-är-du-som-väljer2.pdf

UTSTÄLLNING
Värmland mot kärnkraft har utarbetat en jättefin utställning som finns att låna eller ladda ner här:
FMKK_utstallning

SKRIV UT pdf för INTRESSEANMÄLNINGAR och samla namn på intresserade av att få vårt Nyhetsbrev, bli medlem eller bilda lokalgrupp på din ort:
INTRESSEANMÄLAN

GÖR EGNA FLYERS som kan delas ut eller spridas via nätet och på lokala manifestationer mot kärnkraft:
MARS 2014 Nya FB
FLYGBLAD 6 aug

STARTPAKET för LOKALGRUPPER med FLYERS, förslag till STUDIEMATERIAL mm
STARTPAKET aug 2014

Saknar du något? Tveka inte att höra av dig till kansliet med tips!