NÄTVERKET KÄRNKRAFTSFRITT BOTTENVIKEN – NYHETSBREV

NYHETSBREV 27 februari 2017 som PDF     

NU MÅSTE VI SAMLA TUSENTALS NAMN TILL för ett KÄRNKRAFTSFRITT BOTTENVIKEN – överallt och i alla sammanhang

För att visa den starka opinion som finns mot ett kärnkraftverk vid Bottenviken genomför nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken namninsamlingar. De påbörjades 2014 och ska pågå under hela 2017. De kommer att överlämnas till Finlands regering innan beslut ska tas om Fennovoima ska få byggnadstillstånd enligt Kärnenergilagen. Enligt regeringen kommer beslut tidigast någon gång under 2018. Alla namnlistor skannas så de kan lämnas till svenska regeringen också.

Det är önskvärt att alla skriver under både på namnlistan och på nätet!
Länk till namninsamling på Internet. 

Om du vill engagera dig och samla in namn på lista finns den för
att skriva ut. Namnlista för utskrift     

Vi som undertecknar namninsamlingarna vill uttrycka vår djupa oro över Fennovoimas planer på ett finskt – ryskt kärnkraftverk i Pyhäjoki. Vi tar avstånd från all etablering av kärnkraft i Bottenviken och Kvarkenområdet.

Vi som undertecknar namninsamlingarna stödjer nätverkets målsättning:

Nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken är ett partipolitiskt obundet nätverk för alla som vill arbeta för att stoppa byggandet av kärnkraftverk i Bottenviksområdet.
– Vi bryr oss om miljön och vill arbeta för en hållbar utveckling utan kärnkraft.
– Vi anser att kärnkraften inte är någon lösning på klimathotet, det är istället ett slut på energislöseriet, smart energiteknik och olika förnybara energilösningar.
– Vi vill samarbeta över alla gränser för en kärnkraftsfri värld.

Namnlistan finns på svenska, finska och engelska och bifogas till detta Nyhetsbrev som pdf-fil.

Hittills har mer än 26 tusen människor skrivit på
Namninsamlingen med namnlistorna som påbörjades i Luleå den 17 mars 2014 har samlat mer än 18 500 namnunderskrifter hittills. Namninsamlingen på Internet startade den 11 april 2014 och har idag samlat 7 510 namn.

I ett brev till Finlands regering i september 2014 skickades skannade kopior på de fullskrivna namnlistor som då fanns. I december 2014 överlämnades namnlistor med 15 544 namnunderskrifter till Finlands riksdag. Då överlämnades också utskrifter på 6 118 namnunderskrifter från nätet. Även lokala namninsamlingar genomfördes i Övertorneå, Luleå, Skellefteå och Robertsfors under 2011- 2014. Dessa samlade totalt ca 4 335 namn och de flesta överlämnades samtidigt till Finlands riksdag.

Vår gemensamma kamp för ett kärnkraftsfritt Bottenviken och för ett förnybart Bottenviken – kan bidra till att avstyra vansinnesprojektet i Pyhäjoki.

Information om nätverket Kärnkraftsfritt Bottenviken

Läs mer på nätverkets hemsida http://karnkraftsfritt.se/ och på nätverkets Facebooksida https://www.facebook.com/groups/karnkraftsfritt.bottenviken/

Kom med i nätverket – här är nätverkets kontaktpersoner

Överkalix Kennerth Moberg, kennerth.moberg@telia.com
Övertorneå, Hedenäset Mattias Johansson, bjumis@gmail.com
Övertorneå, Juoksengi Tarja Leinonen, tarja.leinonen@gmail.com
Haparanda Per Lundbäck, per_lundback@telia.com
Kalix Lena Lagerstam, lena.lagerstam@telia.com
Luleå Christina Morin, cina.morin@telia.com
Luleå Roger Malmberg, rogermalmberg@hotmail.com
Piteå Per Holmqvist, per@nordansmak.se
Arvidsjaur Birgit Lindberg, birgit.lindberg@arvidsjaurnet.se
Skellefteå Rolf Granstrand rolf.granstrand@gmail.com
Skellefteå Seiko Matsuda seikom@live.jp
Robertsfors Elisabeth Holmström, elisabeth.holmstrom@bottniait.se
Umeå Erik Danielsson, erdanielsson@gmail.com
Östersund Diana Fernlund, diana.fernlund@telia.com
Härnösand Eva Goes, eva@goes.se
Sundsvall Måna Wibron, mana.wibron@designmmm.nu
Sundsvall Ulf Gustafsson ulf414@hotmail.com
Hudiksvall My Leffler, my.helsingland@hotmail.com
Näsåker Lo Högberg, lo.hogberg@gmail.com
Stockholm Inger Raaby, i.s.raaby@gmail.com
Stockholm Anders Forsbom, Anders.Forsbom@sweco.se
Järna Kristina Berg, bergvilja@gmail.com
Värmland Liv Jofjell, liv.jofjell@googlemail.com

Det här inlägget postades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.